pátek 22. dubna 2016

Sv. Vojtěch, libická pouť a výměnný obchod

Tenhle týden jsme se rozhodně nenudili. Děti nás samy navedly na téma svatého Vojtěcha. Začalo to nenápadně: V Libici je pouť! Ale jaká ještě může být pouť? Proč zrovna teď jsou ulice plné kolotočů? Proč pečou lidé v obci koláče a smaží řízky? Co to je procesí? Proč seká zahradník trávu na hradišti Slavníkovců?

Pomalu nám informace a fakta začaly do sebe zapadat. Seznámili jsme se se svatým Vojtěchem, poznali trochu blíže Slavníkovce - zašli jsme se podívat do místní pamětní síně a na vlastní oči viděli tisíc let starý meč nebo mince té doby - denáry.

A ty se nám hodily do finanční gramotnosti, kterou právě probíráme. Jak vlastně vznikly peníze? Co se za ně dá koupit? A co ne? Proč zrovna koruny? Jak vlastně vypadají mince? Půjdou obkreslit? Proč někde eura? Proč dřív denáry? A jak to bylo ještě dřív, než vznikly peníze? Výměnný obchod? No jasně, zahrajeme si na něj a budeme taky vyměňovat zboží.

Děti dostaly celodenní úkol. Na lístečkách si vylosovaly úkoly jako Získej co nejvíc medvídků... Děti ráno dostaly 3x5 karet zboží (medvídky, autíčka a bonbóny). Jejich úkolem bylo s ostatními kamarády směňovat. Během dne mohl každý získat i bonusové zboží. A před obědem jsme vyhlásili obchodníky dne. Absolutní vítězkou se stala Laura z druhé třídy, která z původních patnácti kartiček získala 33 kousků pouhým směňováním :)

Zkrátka - zážitků jsme měli fůru a fotek je taky dost. Tak se mrkněte:Žádné komentáře:

Okomentovat